Презентація теми грунт і його склад. Презентація "Що таке ґрунт

Підписатися
Вступай до спільноти «prilok.ru»!
ВКонтакті:

Цілі уроку:

Освітня: продовжити роботу з поглиблення уявлень про ґрунт як верхній родючий шар землі; виявити основні властивості ґрунту, встановити склад ґрунту; дізнатися про переважаючі ґрунти рідного краю.

Розвиваюча: розвивати вміння роботи з науковим текстом і схемами, виявляти причинно-наслідкові зв'язки між живою та неживою природою, робити висновки на основі проведених дослідів, розвивати пізнавальний інтерес, розвивати мову учнів, мислення, спостережливість, вміння доводити припущення, що висуваються, початкові вміння практичного дослідження природні об'єкти.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до національного надбання – ґрунту, виховувати комунікативні якості, співпрацю; у процесі постановки дослідів – організованість, акуратність, виховувати інтерес до самостійної експериментальної роботи, любов до природи, рідного краю.

Тип уроку: Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Обладнання: зразки ґрунтів, матеріал для дослідів (шматочки сухого ґрунту, склянки з чистою водою, хімічні склянки, скляні трубочки, скляні воронки, фільтри, спиртівки, сірники, предметні стекла, піпетки, тримачі, лупи); “Види грунтів (таблиця); презентації.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Організаційний момент. Цей урок проводиться в кабінеті біології.

Вчитель біології знайомиться з дітьми, знайомить їх із кабінетом біології та правилами техніки безпеки в ньому.

Є просто храм,
Є храм науки.
А ще є природи храм –
З лісами, що тягнуть руки
Назустріч сонцю та вітрам.
Він святий будь-якої доби,
Відкритий для нас у спеку та стинь.
Заходь сюди, будь серцем чуйним,
Не оскверняй його святинь.

Святиня – це те, що є особливо дорогим людині, що любовно зберігається і шанується.

– Як ви вважаєте, хлопці, яку святиню природи можна назвати головною для людини? Без якої святині природи його життя неможливо? (Без землі.)

- Не здогадуєтеся? Тоді нехай вам допоможе загадка:

Мене б'ють, б'ють, повертають, ріжуть,

Я все терплю і всім добром плачу.

- Цікаво, чи не правда, яка ж це святиня, якщо її б'ють, б'ють, повертають і ріжуть?

- Здаєтеся?

– Так. Це земля. Слово “земля” має багато значень: (Слайд 2)

  • це і назва нашої планети, де ми живемо;
  • це і суша як протилежність водному та повітряному простору;
  • це і земля у розумінні країна, держава, а також взагалі якась велика територія.

Сказала лопата: (Слайд 3)

Земля – щоб рити.
Черевики сказали:
- Земля – щоб ходити.
А люди сказали:
- Земля – щоб жити.

А. Тетивкін

Ми з вами сьогодні говоритимемо про землю, на якій все росте, про землю – матінку нашої годувальниці. Земля – яке це ємне слово! Земля-годувальниця, Земля-годувальниця, рідна мати-земля. Так здавна шанобливо і ласкаво кличемо нашу рідну землю.

Про яку землю йдеться? (про грунт)

Яка її наукова назва?

- Так, це ґрунт. Тема уроку: Що таке ґрунт?

Головне слово на уроці ґрунт.

Давайте спробуємо скласти міні-проект по грунту.

На дошці записано слово ґрунт. Поставте якнайбільше запитань для цього слова. Мозковий штурм (гіперпосилання). Додаток 1

Проблемні питання на тему “Грунт”

  1. Що таке ґрунт?
  2. Як утворюється ґрунт?
  3. Хто бере участь в утворенні ґрунту?
  4. Яка основна властивість ґрунту?
  5. Де утворюється ґрунт?
  6. Де на Землі немає ґрунту?
  7. Що входить до складу ґрунту?
  8. Що рослини одержують із ґрунту?
  9. Що станеться, якщо зникне ґрунт?
  10. Чому ґрунти руйнуються?
  11. Чого боїться ґрунт?
  12. Ґрунт – це живе?
  13. Чи всюди ґрунти однакові?
  14. Навіщо людині потрібні знання про ґрунт?

Головне питання уроку (основний) (слайд 4)

Чому ґрунт називають годувальницею?

Це буде основне питання,інші проблемні питання.

А зараз ми маємо висловити гіпотезу, тобто припущення.

Якщо ґрунт годувальниця, значить, вона містить поживні речовини, необхідні для живого

Приступимо до нашого наукового дослідження. Будь-яке дослідження передбачає різні способи вивчення.

Це насамперед метод спостереження(слайд 5)

Озброївшись лупою, розгляньте верхній шар.

Якого він кольору? Зробіть висновок.

Верхній, темний, пухкий шар землі називають ґрунтом.

А які речовини потрібні для живого?

Повітря, вода, їжа та інші поживні речовини.

Метод дослідження – експеримент (слайд 6)

Як довести, що у ґрунті є повітря?

Покладіть у склянку з водою грудку грунту. Що спостерігали? Висновок: у ґрунті є повітря.

Учні малюють бульбашки повітря, що виходять із грудочки ґрунту.

– Для чого потрібне повітря у ґрунті?

- Візьмемо паперову серветку, покладемо на неї трохи ґрунту спеціальною ложечкою зі стаканчика і сильно спалимо. Струсимо ґрунт у ванну.

– Що лишилося на серветці?

Висновок: у ґрунті є вода, необхідна всьому живому.

Досвід №3 (Слайд 7, 8)

Наберемо трохи ґрунту в пробірку та нагріємо?

Що спостерігаємо? Стінки запотіли – це вода. Продовжимо нагрівання – з'явився запах. Це горить перегній, який утворився із залишків рослин та тварин. Його називають гумусом. Він є головною поживною речовиною, необхідною для всього живого.

Висновок: у ґрунті є залишки рослинних та тваринних організмів – гумус. (Можна визначити запахом.)

Досвід №4 (слайд 9)

У склянку з ґрунтом налийте води і розмішайте скляною паличкою. Що спостерігаєте? На дні пісок, а з боків склянки глина.

Висновок: до складу ґрунту входить пісок та глина

Досвід №5 (10)

Розмішаємо ґрунт із водою скляною паличкою. Профільтруємо розчин. Що бачите на фільтрі?

Помістимо кілька крапель прозорого фільтрату на предметне скло та випаруємо.

Що спостерігаємо? На предметному склі пляма – це мінеральні солі.

Таким чином, до складу ґрунту входять повітря, вода, розчинені солі, перегній – поживні речовини, вони неживі, але необхідні для життя. (Слайд 11)

Фізкультхвилинка (потанцюємо та заспіваємо)

Руки на пояс – 2 рази
Поставимо на початку – 2 рази.
Вправо та вліво – 2 рази
Качаємо плечима – 2 рази.
Якщо змогли ви – 2 рази
Торкнутися до п'яти – 2 рази,
Отже, ви живі – 2 рази,
Ви в повному порядку – 2 рази

Але чи будь-яку землю можна назвати ґрунтом?

Немає ґрунтового шару в Арктиці та Антарктиді, на вершинах високих гір, на голих кам'янистих схилах.

Як утворюється ґрунт? (слайд 12)

Утворення ґрунту починається лише з появою на Землі живих істот. Тверді породи в природі руйнуються, виходить пухкий шар із камінчиків, піску, глини. У ньому майже немає поживних речовин, необхідних рослин. Але все ж таки найвибагливіші лишайники селяться на таких ґрунтах, під дією бактерій утворюється перегній

Тепер у ґрунті можуть оселитися рослини. Вони дадуть ще більше перегною. Так повільно каміння, пісок, глина під дією живих істот перетворюються на ґрунт.

У ґрунті селяться різні тварини: комахи, кроти та інші, так підвищується родючість ґрунту.

Робота з підручником стор.65

Яке значення має ґрунт для рослин та тварин?

Які тварини живуть у ґрунті?

Отже, хто бере участь в утворенні ґрунту? (слайд 13)

За допомогою експерименту ми з'ясували, що до складу ґрунту входять повітря, вода, пісок, глина. Яка це природа? (Нежива)

У грунті живуть рослини, тварини, мікроорганізми. Яка це природа? (Жива)

Робимо висновок: ґрунт відіграє особливу роль у житті нашої планети – вона перехідна ланка від неживої природи до живої.

– Як ви можете прокоментувати цей малюнок? (слайд 14)

(У темній землі ростуть міцні рослини, у сірій землі – хирляві.)

– Як ви вважаєте, чому так відбувається? У темному ґрунті міститься більше поживних речовин. А якщо цих речовин багато, значить, ґрунт має головну властивість землі, за що ми його і цінуємо – родючістю. Квітучі рослини, багатий урожай – ось результат родючого ґрунту.

– А як ви розумієте це слово – родючість? Назвіть його основу. З яких слів воно складається?

– Чому в одних місцях ґрунт родючий, а в інших немає? Чому залежить родючість ґрунту?

Головна частина ґрунту перегній. З нього під впливом мікроорганізмів утворюються солі. Їх використовують рослини. Рослинами живляться тварини.

Коли рослини та тварини відмираючих залишки потрапляють у ґрунт і знову під дією мікроорганізмів перетворюються на перегній. Отже речовини подорожують у природі як би по колу: із ґрунту в рослини, із рослин у тіла тварин і знову у ґрунт. Вчені це називають кругообігом речовин у природі. Уявіть собі, якщо кругообіг зникне, зникне все живе.

Отже, назвіть фактори, від яких залежить родючість ґрунту.

На вашу родючість землі нескінченно? Чи потрібно його зберігати? Як зберегти родючість ґрунту? (Вносити мінеральні добрива, розпушувати, поливати, чергувати посівні культури, не знищувати дощових хробаків, не засмічувати ґрунт відходами.)

Розрізняють такі види ґрунтів (слайди 16,17)

А які ґрунти у нас у Карелії? (слайд 18)

Територія Карелії розташована у зоні тайги. Ґрунтоутворення відбувається в умовах прохолодного та вологого клімату, при цьому

Спостерігається промивання ґрунту та винесення продуктів розкладання вниз по ґрунтовому профілю.

Найбільш широко поширені підзолисті ґрунти та підзоли.

Ґрунти характеризуються низькою родючістю, недостатньо забезпечені елементами живлення рослин.

Потрібно проводити осушення, вапнування, вносити органічні та мінеральні добрива.

Науку про ґрунт ґрунтознавство створив чудовий російський учений Василь Васильович Докучаєв. Він побував у різних куточках нашої Батьківщини та досліджував ґрунти.

Він вважав грунт годувальницею людини і вважав, що вона дорожча за нафту, вугілля і золото.

В.В.Докучаєв вчив, як обробляти ґрунт, як охороняти його від руйнування, написав книгу “Російський чорнозем”

– Чому люди називають землю “годувальницею”?

Земля годує людей. Посієш жменьку зерен, а збереш сто жменей. На землі ростуть рослини, які людина вживає для харчування. І не лише людину годує земля. Комах, птахів, звірів-тварин. (слайд 20)

Висновок: грунт верхній родючий шар землі, у ній містяться повітря, солі, перегній, вода – необхідні живого, тому грунт називають кормилицей. Вона грає особливу роль життя нашої планети – грунт перехідне ланка від неживого до живого.

Гіпотеза підтверджено.

Наші пращури помітили, якщо в цей день погода буде непогожою, то і осінь буде такою. Її брали з собою в далекі мандри, бо вважали, що вона надає сили і допомагає у всьому чужих краях. Люди завжди дбайливо ставилися до землі. Складали про неї вірші та пісні. Давайте ж ми з вами любити, цінувати землю, дбати про неї. Тоді вона радуватиме нас багатим урожаєм, густими лісами, квітучими полями.

Будинки: с.65 – 70, заповнити робочі зошити “Грунт (склад грунту, що рослини одержують із грунту)

Перевіримо свої знання

  1. Верхній пухкий та родючий шар землі, вкритий рослинністю. (Грунт)
  2. Вибери та запиши, які речовини входять до складу ґрунту: пісок, глина, вода, повітря, перегній, солі, скло.
  3. Основна властивість ґрунту. (Родючість)
  4. Тварини чи рослини стали першими мешканцями суші? (Рослини)
  5. Які в основному ґрунти в Карелії (підзолисті)
  6. Залишки органічних та неорганічних речовин, що містяться у ґрунті. (Перігній)

Висновок: ґрунт виникає і розвивається під впливом живих організмів, переважно рослин. Вона грає особливу роль життя нашої планети – вона перехідне ланка від неживого до живого. У ґрунті міститься вода, повітря, солі – мінеральні речовини. А також перегній – це органічна речовина, отримана з організмів, отже, ґрунт живить все живе, вона – годувальниця.

Наш урок добіг кінця. Скажіть, що нового ви впізнали? Що вам сподобалося в уроці?

  • Дмитрієва О.І.Максакова Т.В. Поурочні розробки з курсу "Навколишній світ" М. Вако 2010.
  • Плєшаков А.А. Навколишній світ 3 клас Освіта 2009.
  • Плєшаков А.А. Робочий зошит до підручника для 3 класу. М.Освіта 2007.
  • http://festival.1september.ru/articles/565751/
  • http://www.openclass.ru/lessons/186953
  • [email protected]
  • http://liceum-hlevnoe.my1.ru/load/3-1-0-3

Ґрунтовий профіль – сукупність генетично сполучених і закономірно змінних ґрунтових горизонтів, на які розчленовується ґрунт у процесі ґрунтоутворення. Ґрунтовий горизонт специфічний шар грунтового профілю, що утворився внаслідок впливу грунтоутворювальних процесів. Ґрунтовий покрив [сукупність грунтів, що покривають земну поверхню. [ Виділяються такі типи горизонтів: Органогенні (підстилка (A 0, O), торф'яний горизонт (T), перегнійний горизонт (A h, H), дернина (A d), гумусовий горизонт (A) тощо), що характеризуються біогенним. накопиченням органічної речовини. Елювіальні (підзолистий, лесивований, осолоділий, сегрегований горизонти; позначаються буквою E з індексами, або A 2) що характеризуються виносом органічних та/або мінеральних компонентів. Ілювіальні (B з індексами), що характеризуються накопиченням винесеної з елювіальних горизонтів речовини. Метаморфічні (Bm) утворюються при трансформації мінеральної частини ґрунту на місці. Гідрогенно-акумулятивні (S) утворюються в зоні максимального накопичення речовин (легкорозчинні солі, гіпс, карбонати, оксиди заліза тощо), що приносяться ґрунтовими водами. Корові (K) горизонти, зцементовані різними речовинами (легкорозчинні солі, гіпс, карбонати, аморфний кремнезем, оксиди заліза та ін.). Глієві (G) з переважаючими відновлювальними умовами. Підґрунтя материнська порода (C), з якої утворився ґрунт, та залягаюча нижче підстилаюча порода (D) іншого складу.


Грунт має велику сумарну поверхню твердих частинок: від 35 м²/г у піщаних до м²/г у глинистих. Грунт має значну пористість: обсяг пір може досягати від 30% загального обсягу в заболочених мінеральних ґрунтах до 90% в органогенних торф'яних. У середньому цей показник становить 4060 %. Щільність твердої фази (ρ s) мінеральних ґрунтів коливається від 2,4 до 2,8 г/см³. Щільність ґрунту (ρ b) нижче: 0,81,8 г/см³ та 0,10,3 г/см³ відповідно. Пористість (порізність, ε) пов'язана із щільностями за формулою: ε = 1 ρ b /ρ s


Близько 5060% обсягу та до 9097% маси ґрунту складають мінеральні компоненти. Мінеральний склад грунту відрізняється від складу породи, на якій він утворився: чим старший грунт, тим сильніша ця відмінність. Мінерали, що є залишковим матеріалом у ході вивітрювання та ґрунтоутворення, звуться первинних. Більш стійкими є польові шпати, що становлять до 1015% маси твердої фази ґрунту. Найчастіше вони представлені відносно великими піщаними частинками.


У грунтах можуть бути частинки діаметром як менше 0,001 мм, і більше кількох сантиметрів. Тяжкі (глинисті) ґрунти можуть мати проблеми з повітромістом, легкі (піщані) з водним режимом. У світі також широко застосовується визначення механічного складу ґрунту по трикутнику Ферре: з одного боку відкладається частка пилуватих (silt, 0,0020,05 мм) частинок, з другого глинистих (clay,


У ґрунті міститься деяка кількість органічної речовини. В органогенних (торф'яних) ґрунтах воно може переважати, у більшості ж мінеральних ґрунтів його кількість не перевищує кількох відсотків у верхніх горизонтах. До складу органічної речовини ґрунту входять як рослинні та тваринні залишки, що не втратили рис анатомічної будови, так і окремі хімічні сполуки, які називають гумусом.


Структура грунту фізична будова твердої частини і порового простору грунту, обумовлене розміром, формою, кількісним співвідношенням, характером взаємозв'язку та розташуванням як механічних елементів, так і агрегатів, що їх складають. Тверда частина грунту сукупність всіх видів частинок, що у грунті у твердому стані при природному рівні вологості. Поровий простір у ґрунті різноманітні за розмірами та формою проміжки між механічними елементами та агрегатами ґрунту, зайняті повітрям або водою.


Новоутворення накопичення речовин, що утворюються у ґрунті у процесі її формування. До включень відносять будь-які об'єкти, що знаходяться в ґрунті, але не пов'язані з процесами ґрунтоутворення (археологічні знахідки, кістки, раковини молюсків та найпростіших, уламки породи, сміття). Неоднозначне віднесення до включень, або новоутворень копролітів, червоточин, кротовини та інших біогенних утворень.


Грунтове повітря складається із суміші різних газів: кисень, який надходить у ґрунт із атмосферного повітря; вміст його може змінюватися в залежності від властивостей самого ґрунту (його пухкості, наприклад), від кількості організмів, що використовують кисень для дихання та процесів метаболізму; вуглекислота, що утворюється внаслідок дихання організмів ґрунту, тобто внаслідок окислення органічних речовин; метан та його гомологи (пропан, бутан), які утворюються в результаті розкладання довших вуглеводневих ланцюгів; водень; сірководень; азот; більш ймовірно утворення азоту у вигляді складніших сполук (наприклад, сечовини)


Грунт це місце існування безлічі організмів. Істоти, що живуть у ґрунті, називаються педобіонтами. Найменшими з них є бактерії, водорості, грибки та одноклітинні організми, що живуть у ґрунтових водах. В одному м³ може жити до 10 організмів. У ґрунтовому повітрі живуть безхребетні тварини, такі як кліщі, павуки, жуки, ногохвостки та дощові хробаки. Вони харчуються залишками рослин, грибницею та іншими організмами. У ґрунті живуть і хребетні тварини, одна з них кріт. Він дуже добре пристосований до проживання в абсолютно темному ґрунті, тому він глухий і практично сліпий.




Грунт має родючість є найбільш сприятливим місцем існування для переважної більшості живих істот мікроорганізмів, тварин і рослин. Показово також, що з їх біомасі грунт (суша Землі) майже 700 разів перевершує океан, хоча частку суші припадає менше 1/3 земної поверхні.


Ґрунт часто називають головним багатством будь-якої держави у світі, оскільки на ній і в ній виробляється близько 90% продуктів харчування людства. Деградація ґрунтів супроводжується неврожаями та голодом, призводить до бідності держав, а загибель ґрунтів може спричинити загибель всього людства. Також земля застосовувалася в давнину як будівельний матеріал.


Опису властивостей грунтів та його класифікації людина приділяла увагу з часу виникнення землеробства. Проте, поява грунтознавства як науки відбулося лише наприкінці ХІХ століття і пов'язані з ім'ям У. У. Докучаєва. В. І. Вернадський також зробив внесок у ґрунтознавство. Він називав ґрунт біокосним утворенням, тобто що складається з живої та неживої речовини.

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Виконала: Горностаєва Ірина Миколаївна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ №20 м. Донецька Ростовської області Презентація до уроку навколишнього світу на тему «Грунт. Її склад та властивості» 3 клас УМК «Планета знань».

Б'ють мене ногами, Ріжуть груди ножами. Кожен хоче розтоптати. А я із подарунками знову. Загадка земля

Земля – планета земля – ґрунт Земля земля-суша

Телеграма Учням 3 «В» класу МБОУ ЗОШ №20 Лабораторія НДІ Що це?

Грунт. Її склад та властивості Тема уроку:

Питання: Що таке ґрунт? Як утворюється ґрунт?

Словник російської мови: П О Ч В А – поверхневий шар земної кори, в якому розвивається рослинне життя. Знайди та порівняй визначення «ґрунт» у підручнику. Грунт - це верхній родючий шар землі, на якому ростуть рослини

Утворення ґрунту.

скелясті породи лишайники

грунт клімат води рельєф людина рослини тварини гірські породи

Чи скрізь на землі є ґрунт?

Навчальна лабораторія Уважно слухати інструкцію. Чітко виконувати вказівки. Бути спостережливими.

Візьміть склянку з водою і киньте в неї грудочку ґрунту. Що ви побачили? Який висновок можна зробити? Досліджуємо склад ґрунту Досвід №1 У ґрунті є повітря.

Візьміть промокальний папір, насипте на нього трохи ґрунту. Натисніть її щільно до паперу. Струсіть ґрунт у склянку з водою. Що ви побачили на папері? Який висновок можна зробити? Досліджуємо склад грунту Досвід №2 У грунті є вода

Що ви бачите і відчуваєте? Досліджуємо склад ґрунту Досвід №3 З'явився легкий димок. Ми відчули неприємний запах!

Це згоряє перегній, який утворюється із залишків рослин та тварин. Саме перегній надає ґрунту темного кольору. Родючість ґрунту визначається кількістю в ній перегною Висновок:

ПЛОДОРОДДЯ

ПЛОДОРОДДЯ необхідно зберігати

Якщо ми візьмемо склянку з водою та ґрунтом, яку залишали після першого досвіду, що ви побачите? Досліджуємо склад ґрунту Досвід №4

Висновок: Можна розглянути різні шари ґрунту. На дні видно піщинки піску та частинки глини. Зверху – перегній. пісок глина перегній

Випаровування кількох крапель води зі склянки, в якій довго знаходився грунт. Вода швидко випарувалася. А на склі лишилися білі плями. Нальоти. Зробіть висновок, що то за плями? Досліджуємо склад ґрунту Досвід №5

Висновок: У ґрунті містяться мінеральні солі, які розчиняються у воді

склад ґрунту пісок, глина залишки рослин та тварин живі організми вода мінеральні солі повітря

Властивості ґрунту: Сипуча Грунт пропускає воду - водопроникність Грунт нагрівається та охолоджується -теплопровідність Родючість

Це цікаво! 1см ґрунту за 250 – 300 років 20см за 5 – 6 тисяч років

Це цікаво! На 1 м² живе приблизно 80 дощових хробаків

Тварини, що живуть у ґрунті, роблять у ній ходи, куди легко проникає вода і повітря, перемішують ґрунт, подрібнюють залишки рослин. Так вони підвищують родючість ґрунту.

Кругообіг речовин

Чому ґрунт руйнується? Нерозумна діяльність людини: будівництво; знищення парків та скверів; непродуманий випас худоби; вирубка лісу; Ґрунт розмиває вода; Видмухує сильний вітер;

Способи захисту ґрунтів від руйнування. Для накопичення вологи у ґрунті застосовується снігозатримання; Не можна вирубувати ліси, позбавляти великих просторах землю природного рослинного покрову; Як загородження від вітру в посушливих районах треба садити полізахисні смуги. Ці насадження також затримуватимуть вологу та насичуватимуть нею повітря; Зберігає ґрунт від руйнування посіву багаторічних трав; Оранка поперек схилів: вода при цьому не втікає, а вбирається у ґрунт.

поясни висловлювання: «Рятуючи ґрунт, ми рятуємо себе та життя на нашій планеті» МОЛОДЦІ!

Дякую за увагу!


Даний відеоурок призначений для самостійного вивчення теми «Грунт та її склад». У ході цього заняття ви зможете познайомитися з головною властивістю ґрунту – родючістю. Вчитель розповість про склад ґрунту, завдяки якому рослини можуть отримувати з нього елементи, необхідні свого зростання.

Якщо у склянку з водою опустити шматочок сухого ґрунту, як пояснити появу бульбашок повітря у воді? Цей досвід показує, що до складу ґрунту входить повітря.

Після того як опустити ґрунт у склянку з водою, потрібно розмішати і дати їй відстоятися. За допомогою піпетки береться кілька крапель цієї води та поміщається на предметне скло. Тепер слід нагріти скло над вогнем свічки. Після випаровування води на склі залишився тонкий білий наліт, це мінеральні солі. Цей досвід показав, що ґрунт містить мінеральні солі, які можуть розчинятися у воді.

Можна покласти ґрунт у кришечку, потім слід її нагріти над полум'ям свічки. Над ґрунтом тримається скло. Скло спочатку стає вологим, а потім на ньому з'являються крапельки води. Це вода, яка міститься у ґрунті, при нагріванні вона випаровується. Водяна пара піднімається вгору, зустрічає на своєму шляху холодне скло, охолоджується і перетворюється на дрібні крапельки води (мал. 2).

Рис. 2. Досліди над ґрунтом ()

Цей досвід показує, що у грунті є вода. Якщо продовжувати нагрівати ґрунт, то незабаром з'явиться дим та неприємний запах. Це згоряє частина грунту, що складається з залишків рослин, що перегнивають, і дрібних тварин. Це складова частина ґрунту - перегній. Якщо дуже довго прожарювати ґрунт на вогні, то перегній повністю згорить і ґрунт набуде сірого кольору. Це доводить, що перегній надає ґрунту темного кольору.

Якщо ви опустите трохи ґрунту у склянку з водою, перемішаєте і дасте відстоятися, то побачите, як на дно осяде шар піску, поверх нього – шар глини, а зверху шар темного кольору – це перегній. Це доводить, що у грунті міститься пісок та глина (рис. 3).

Рис. 3. Досліди над ґрунтом ()

Які ж результати проведених дослідів та спостережень? Ми дізналися, що до складу ґрунту входять повітря, вода, мінеральні солі, перегній, пісок та глина.

У грунті завжди є і жива природа: коріння рослин, бактерії, дощові черв'яки, мурахи, жуки-гнійники та багато інших. Вони гризуть коріння рослин, щось подрібнюють, перетягують, збирають.

Що ж отримують рослини із ґрунту? По-перше, повітря, коріння рослин дихають повітрям, яке знаходиться у ґрунті. По-друге, воду. Рослини разом із водою поглинають поживні речовини. Залишки загиблих рослин та тварин переробляють бактерії та комахи, які перебувають у ґрунті. Так, ґрунт постійно поповнюється перегноєм та мінеральними солями. Це справжня комора поживних речовин для рослин. Крім того, тварини, що живуть у ґрунті, рихлять її, і в ґрунт краще проникають повітря та вода.

Коли кажуть, що земля - ​​годувальниця, мають на увазі ґрунт. Рослини беруть із ґрунту воду і розчинені в ній поживні речовини. Рослинами харчуються дуже багато тварин. Комахи їдять коріння рослин, стебла, листя (рис. 4), зерноїдні птахи ласують плодами. Рослинний корм поїдають корови, коні, лосі.

Рослинноїдні тварини стають здобиччю для хижаків. Отже, хижі тварини залежить від родючості грунтів.

Людина землі вирощує зернові, овочеві, бобові, плодово-ягідні і декоративні рослини. Родючий ґрунт забезпечує людей одягом з бавовни та льону, домашніх тварин – кормом, а вони дають людині молоко, м'ясо, яйця, мед, шерсть та багато інших продуктів. Ґрунт – це найважливіше багатство країни, тому землероби дбають про підвищення її родючості та охороняють її.

Як люди дбають про ґрунт? Для того щоб грунт краще пропускав повітря і утримував воду, щорічно його перекопують і розпушують. При осінньому перекопуванні після збирання врожаю груди землі не розбиваються, взимку між ними затримується сніг, тому навесні ґрунт краще просочується водою. Розпушують ґрунт навесні, перед самим посівом (рис. 5). У пухкій землі краще проростає насіння, швидше пробиваються назовні паростки, добре розвивається коренева система.

Рис. 5. Розпушування ґрунту ()

У ґрунті дуже мало розчинених солей, тому необхідно щорічно поповнювати запаси солей. На заводах виробляють добрива, які містять усі необхідні для зростання рослин мінеральні солі. Але є і дуже хороші природні добрива, це торф та гній. Їх наносять на ґрунт восени. Чим багатший ґрунт перегноєм, тим він родючий. Завдяки темному кольору, ґрунт краще прогрівається під сонячним промінням.

Що завдає шкоди ґрунту? Шкода грунту завдають яри (рис. 6), сильні вітри, зливи, колеса автомобілів, побутове сміття. Але люди навчилися боротися з ярами, наприклад, їхні схили розорюють не вздовж, а впоперек.

Паростки затримують воду, і вона не стікає вниз схилом і не розмиває грунт. Ще, щоб зупинити ріст ярів, висаджують чагарники та дерева на вершинах та схилах яру. У тих місцях, де сильні вітри часті, люди висаджують смуги лісозахисні і сіють трави.

Сьогодні на уроці ви здобули знання про склад ґрунту. Також ви дізналися значення ґрунту для життя людини.

Список літератури

  1. Вахрушев А.А., Данилов Д.Д. Навколишній світ 3. – М.: Баллас.
  2. Дмитрієва Н.Я., Козаков О.М. Навколишній світ 3. - М: ІД «Федоров».
  3. Плєшаков А.А. Навколишній світ 3. - М: Просвітництво.
  1. Krugosvet.ru ().
  2. Zaiko-mich.narod.ru).
  3. Схемо.РФ().

Домашнє завдання

  1. Яка головна властивість ґрунту?
  2. Склад ґрунту?
  3. Як люди дбають про ґрунт?

Докучаєв Василь Васильович Російський вчений
Василь Васильович
Докучаєв створив науку про
ґрунті, про закони її
освіти, збереження
родючості -
ґрунтознавство.
Грунтознавство – це
наука, що вивчає ґрунти

Характеристика ґрунту

Грунт – це пухкий, поверхневий шар
земної кори, що має родючість.
Ґрунт – це особливе природне тіло.
Воно утворюється на поверхні Землі в
результаті взаємодії живої
(органічної) та неживої (неорганічної)
природи.

Гумус –
це перегній, що утворився в
внаслідок переробки відмерлих
рослин мікроорганізмами
У гумусі містяться основні
елементи живлення, рослин,
які під впливом,
мікроорганізмів стають
доступними для рослин.
Основну роль відіграють складні
органічні сполуки -
гумінові кислоти та
фульвокислоти.
Гумус – важливий фактор родючості
ґрунтів. Для різних типів ґрунтів
характерний різний зміст
Гумуса: у підзолах – 3 - 4%, у
чорноземах – до 12%

Клімат
Виділення
кислоти
рослини
мікроорганізми
Рельєф
ґрунти
Гірські
породи
час
тварини
Вивітрювання
Поліпшують склад
ґрунти
Розпушують,
перемішують

Ґрунтоутворюючі фактори

1) ґрунтоутворюючі породи. Від властивостей
материнської породи, її складу та структури
залежать фізичні властивості ґрунту та
первісний вміст у ній елементів
харчування;
2) клімат впливає перебіг вивітрювання гірських
порід, тепло та волога визначають інтенсивність
грунтоутворюючих процесів, а також характер
рослинності та тваринного світу;
3) рослинність розпушує і оструктурує ґрунт,
витягує з неї мінеральні елементи, дає
кореневий і наземний опад для перетворення його на
гумус;

Ґрунтоутворюючі фактори

4) тварини (включаючи мікроорганізми) у процесі
життєдіяльності прискорює розкладання та
сприяють формуванню гумусу;
5) рельєф розподіляє вологу та тепло:
6) час. За 100 років утворюється шар ґрунту не
більше 2 см. Істотно впливає на будову,
властивості та склад ґрунтів геологічний вік
територій:
7) Антропогенний фактор. Людина обробляючи
ґрунт, вносячи добрива, меліоруючи, вирубуючи ліси,
спрямовано змінює процес ґрунтоутворення
та властивості ґрунтів.

Взаємозв'язок ґрунтів, рослинності та клімату

Кожен тип ґрунтів
формується в строго
певних
кліматичних умовах
при певному
співвідношенні тепла та
вологи.
Водночас кожному
типу відповідає та
певний тип
рослинності.
Відмерлі стебла та
листя приймають
безпосереднє
участь в освіті
гумусу

Властивості ґрунтів: родючість

Найважливішою властивістю ґрунту є родючість.
Родючість – це здатність ґрунту виробляти врожай
Воно обумовлене наявністю у ґрунтах органічного
речовини - гумусу або перегною.
Завдяки родючості ґрунту є найбільшим
природним багатством, користуватися яким потрібно розумно.

Властивості ґрунтів: кислотність

рослини, найбільш стійкі до кислої реакції
ґрунти, що переносять помірну кислотність (р-Н
5,0 - 5,5), - картопля, редис, редька, щавель;
рослини, для яких найбільш сприятлива
слабокисла реакція ґрунту (рН 5,5-6,0), -
морква, огірок, кабачок, патісон, гарбуз, диня,
помідор, капуста цвітна, кольрабі, бруква,
турнепс, баклажан, хрон;
рослини, чутливі до кислотності, краще
розвиваються при реакції ґрунту, близького до
нейтральній або нейтральній (рН 6,6-7,0), -
капуста білокачанна, буряк, салат, цибуля, часник,
селера, пастернак, перець, спаржа.

Структурністю ґрунтів називають здатність ґрунтової
маси розпадатися на окремі грудочки різної форми та
величини. На цілині кожен ґрунтовий тип характеризується
певною структурою.

Залежно від гірської породи, на якій
йшло грунтоутворення, грунти ділять за
механічного складу на піщані,
супіщані, суглинні та глинисті.
Суглинисті та глинисті ґрунти називають
важкими ґрунтами. Вони легко
заболочуються. У такі ґрунти необхідно
вносити пісок.
Легкі ґрунти – піщані та супіщані. Погано
утримують вологу.

Ґрунтові горизонти

- шари, що виникають у
процесі ґрунтоутворення, що відрізняються
за кольором, додаванням, щільністю та іншим
властивостям.
Ґрунтові горизонти:
- розташовуються один над одним паралельно
або майже паралельно поверхні ґрунту;
- утворюють у сукупності ґрунтовий
профіль;
- позначаються великими латинськими
літерами з підрозділом на підгорізонти.

Ґрунтові горизонти

Виділяються такі ґрунтові
горизонти та підгоризонти: A-0 - рослинна підстилка
(Дерніна); A-1 – гумусовий (перегнійний)
небокрай; A-2 - елювіальний горизонт
(Горизонт вимивання); B – ілювіальний горизонт
(Горизонт вмивання); С - материнська гірська порода, не
торкнута або слабо
порушена ґрунтоутворенням

Повернутись

×
Вступай до спільноти «prilok.ru»!
ВКонтакті:
Я вже підписаний на сайт «prilok.ru»